Still Face Experiment (Donuk Yüz Deneyi)

Salih Deniz
1 min readFeb 20, 2022

“Still Face Experiment” (Türkçeye “Donuk Yüz Deneyi” olarak çevrilebilir sanırım) 1975 yılında ünlü psikolog Edward Tronick tarafından gerçekleştirilmiş. Aşağıda videodan da izleyeceğiniz üzere, deney aslında oldukça basit.

Deneyin ilk bölümünde anne bebekle yoğun bir iletişim kuruyor. Anne gülümsüyor, tatlı sözler söylüyor, bebek de bunlara aynı şekilde karşılık veriyor. İkinci bölümde ise anne bebeğe ifadesiz / donuk bir yüzle bakıyor. Bebek önce biraz şaşırıyor, daha sonra da annesinin dikkatini çekmeye çalışıyor. Başaramayınca da stres tepkileri verip ağlamaya başlıyor.

Bu deney, son dönemlerde daha da ön plana çıkan anne ve çocuk arasında gerçekleşen “bağlanma” kavramının ne kadar önemli olduğunu somut olarak gösteren harika bir çalışma aslında.

Özellikle kurumlarda kalan, ilgisiz bakıcılar tarafından büyütülen veya ebeveynin yeterli ilgiyi göstermediği çocukların ne kadar büyük bir risk altında olduğunu ürkütücü bir biçimde bize hatırlatıyor.

Çocuğunuzu büyütürken onu çok iyi beslemeniz, altını düzenli olarak değiştirmeniz, fiziksel ihtiyaçlarını hemen gidermeniz önemli olmakla beraber, bunları yaparken duygusal bir bağ kurmanız daha da önemli.

--

--

Salih Deniz

uzman psikolog, amatör fotoğrafçı, üşengeç gezgin…